неділя, 24 березня 2019 р.

Чи потрібно робити щеплення від грипу?

Ефективність вакцини від грипу

Центр з контролю захворювань (CDC) щороку проводить дослідження для визначення того, наскільки добре вакцина проти грипу захищає від захворювання. Хоча ефективність вакцини може варіюватися, останні дослідження показують, що вакцинація проти грипу знижує ризик захворювання на 40-60% серед загальної популяції протягом сезонів, коли більшість вірусів грипу, що циркулюють, відповідні до вакцини проти грипу. Як правило, вакцини проти грипу працюють краще проти вірусів грипу В і грипу А (H1N1) і пропонують менший захист від вірусів грипу А (H3N2).

Фактори, що впливають на ефективність вакцини

Здатність вакцини запобігати захворюванню на грип може змінюватися від сезону до сезону. Ефективність вакцини також може змінюватися залежно від того, хто вакцинується. Принаймні два чинники відіграють важливу роль у визначенні ймовірності того, чи захистить вакцина людину від хвороби: 1) характеристики особи, що вакцинується (наприклад, вік і стан здоров'я), і 2) подібність або «відповідність» між вірусами грипу та вакцини, створеної з метою захисту від вірусів грипу та зниження їх поширення. Варто зазначити, що у випадку невідповідності штаму грипу вакцини вірусам, що циркулюють, спостерігається невелика користь від щеплення або ж взагалі відсутня. У випадку ж високої відповідності спостерігається користь від вакцинації для профілактики захворювань та попереджає ускладнення.

Які переваги вакцинації від грипу?

Нижче наведена коротка інформація про переваги вакцинації від грипу та окремі наукові дослідження, які підтверджують ці переваги.


  • Вакцина проти грипу запобігає мільйонам хвороб та візитам до лікарів, пов'язаних з грипом, щороку. Наприклад, протягом 2016-2017 рр. вакцинація від грипу запобігла приблизно 5,3 млн. грипозних захворювань, 2,6 млн. медичних візитів, пов'язаних з грипом, і 85 000 госпіталізацій, пов'язаних з грипом.
  • У сезони, коли віруси вакцини відповідають  штамам, що циркулюють, вакцина від грипу знижує ризик того, що їм доведеться звертатися до лікаря з грипом на 40-60%.
  • Вакцинація від грипу може знизити ризик госпіталізації, пов'язаної з грипом, для дітей, дорослих людей працездатного віку та людей похилого віку.
  • Вакцина проти грипу запобігає десяткам тисяч госпіталізацій щороку. Наприклад, протягом 2016-2017 років вакцинація проти грипу запобігла оцінці 85 000 госпіталізацій, пов'язаних з грипом.
  • Дослідження 2014 року показало, що вакцина від грипу зменшила ризик зараження дітей на грип на 74% під час сезону захворювань 2010-2012 років.
  • В останні роки вакцини проти грипу знизили ризик госпіталізації серед дорослих в середньому приблизно на 40%.
  • Дослідження 2018 року показало, що з 2012 по 2015 рік вакцинація від грипу серед дорослих зменшила ризик попадання в інтенсивну терапію (ІМС) грипу на 82%.
  • Вакцинація проти грипу є важливим профілактичним засобом для людей з хронічними захворюваннями.
  • Вакцинація була пов'язана з меншими показниками деяких серцевих нападів серед людей з  захворюваннями серця, особливо серед тих, хто мав серцевий напад минулого року.
  • Також є окремі дослідження, які показують зниження госпіталізації серед людей з діабетом та хронічними захворюваннями.