середа, 19 жовтня 2016 р.

In sanguine veritas

Кров відіграє дуже важливе значення в житті кожної людини. Переливання крові може врятувати  життя. Але ж чому тоді до ХХ століття далеко не кожне переливання було успішним, ба більше - могло вбити?
Вся справа в особливих антигенах (складниках) еротроцитів (червоні кров'яні тільця, що мають форму як цукерка "Малібу", тільки з обох боків; розносять кисень по організму). Саме за ними визначають групу крові людини. Найпоширені системи, за якими об'єднують у групи: АВ0, Резус-система.
Тепер докладніше. Вважається, що найпершою виникла група, яка не містить ані антигену А, ані антигену В (за системою АВ0), власне, вона так і називається - перша. Через відсутність ключових групових антигенів вона позначається як 0
(або ж 00, якщо точніше). Далі, внаслідок деяких змін в харчуванні та в умовах проживання, в крові з'являється антиген А, що спричиняє появу другої групи (позначається А - АА, А0), та антиген В - третя група (група В - ВВ, В0). І, нарешті, внаслідок змішування другої та третьої групи виникає четверта - АВ.
У 1940 році було помічено, що у деяких людей на поверхні еритроцитів присутній особливий антиген (такий саме був помічений і у макак резус, саме тому це отримало назву резус-фактор) - таких людей об'єднали у групу резус-позитивних, відповідно, тих, у кого не було виявлено цього антигену - до резус-негативних.
Давайте розглянемо як відбувається наслідування груп крові. Чесно кажучи, мені неодноразово доводилося зтикатися з міфом про те, що у дитини група крові має бути обов’яково така, як у одного з батьків. Зараз я поясню, чому це не так. Припустимо, що у одного з батьків друга група крові, а у іншого третя. Як вже зазначалося вище, друга група - це АА або А0, а третя - ВВ чи В0. Уявімо собі середовише, в якому наявні антигени здатні перебувати у вільному стані та об’єднуватися у пари. Отже, ми маємо у вільному стані антигени А, А або А, 0 від одного з батьків та В, В чи В, 0 від іншого. Розглянемо можливі комбінації:

A
A
B
AB
AB
B
AB
AB

A
0
B
AB
B0
0
A0
00
таким чином ми маємо групи АВ (четверта), В0 (третя), А0 (друга), 00 (перша).
За резус-фактором наслідування відбувається за тим же принципом, проте додається принцип домінантності-рецесивності. Це означає, що резус-позитивна група може позначатися як RhRh або Rhrh, в той час як резус-негативна rhrh. Далі знову розглядаємо можливі комбінації (випадок, коли один з батьків резус-позитивний, а інший - резус-негативний):

Rh
Rh
rh
Rhrh
Rhrh
rh
Rhrh
Rhrh



Rh
Rh
rh
Rhrh
Rhrh
rh
Rhrh
Rhrh

з таблиці наочно видно, яка вірогідність народження дитини з резус-антигеном або без нього.
Трошечки додаткової інформації: існує бомбейский (вперше відкритий в індійському місті Бомбей) феномен - так би мовити, п’ята група крові (за АВ0). Еритроцити не містять ані антигенів (як у першої групи), ані Н-антигену (на відміну від першої групи). Це надзвичайно рідкісна "група": найбільша кількість представників знаходиться в Індії - 0.01% населення.

Немає коментарів:

Дописати коментар