неділя, 16 жовтня 2016 р.

Pondus Hydrogenii



pH (лат. pondus Hydrogenii - вага водню), водневий  показник - величина, що використовується для визначення кислотно-лужного балансу водного розчину.
Якщо використати більш "математичне" визначення, то  рН - це від’ємний десятковий логарифм концентрації іонів Н+ в розчині (якщо точніше - іонів гідроксонію Н3О+).
pH = - log10(H+)
Спробую пояснити на прикладі. У нас є водний розчин з концентрацією гідроксид-іонів 5*10-6 (концентрація - це відношення кількості речовини (в нашому випадку - гідроксид-іонів) до об’єму системи (тобто розчину)), тобто 1г гідроксид-іонів міститься в 5*106г (=5т) розчину. Тепер скористаємося нашою формулою:
рН = - log10 (5*10-6) = 5.3,
отже, наш розчин - кислий (це можна дізнатися завдяки спеціальним таблицям).
Якщо говорити вже дуже простою мовою, то рН визначається як співвідношення іонів Н+ та ОН-, що утворюються під час дисоціації (розпаду на елементи) водного розчину. Досить часто рН плутають з такими показниками, як кислотність та лужність розчину. Різниця приблизно така сама, як якщо занурити руку у воду - можна зрозуміти тепла чи холодна вода, проте її температуру можна визначити за допомогою спеціального приладу (термометру). рН же визначають за допомогою різних індикаторів (наприклад, фенолфталеїн, лакмус), а кислотність та лужність - фізико-хімічними методами (титрування, рН-метр).

Трошечки додаткової інформації: окрім рН існує ще такий показник як рОН. Сподіваюся, не важко здогадатися, для чого використовується дана величина.

Немає коментарів:

Дописати коментар